Bez względu na to, czy masz możliwość i czas na utrzymanie naturalnego trawnika, trawnik syntetyczny to łatwe i estetyczne rozwiązanie na balkon, taras czy podwórko. Wybierz produkt dostosowany do Twoich potrzeb i otoczenia, by uniknąć przykrych niespodzianek. Poniżej znajdziesz wszystkie nasze rady.
Sztuczny trawnik ma wiele zalet, dzięki czemu sprawdzi się jako pokrycie w ogrodzie. Sprzedawany w rolkach lub kwadratach, wyróżnia się przede wszystkim dużą łatwością instalacji na niemal każdej powierzchni. Kilka minut cierpliwości i możesz cieszyć się trawnikiem na tarasie, zielonym przez cały rok.
Trawnik syntetyczny to estetyka i minimalna pielęgnacja. Może być wykorzystywany m.in. do wytyczania przestrzeni w ogrodzie.
Większość mat lub rolek sztucznej trawy jest wypełniona piaskiem. Technika ta ma na celu obciążenie trawy na podłożu, aby ułatwić jej przyleganie, ale także pomóc wyprostować włókna i uniknąć spłaszczania ich przy każdym przejściu. Odprowadzanie wody deszczowej jest naturalnie ułatwione. Trawnik z wypełnieniem jest cięższy i gęściejszy.
Istnieje również trawnik syntetyczny bez wypełnienia. Ten dużo lżejszy wariant utrzymuje trawę w dobrej kondycji dzięki pomysłowym, sprężystym mikro-włóknom. Jest on bardziej praktyczny, brak wypełnienia amortyzuje jednak gorzej upadki i trawnik ten nie nadaje się na przykład na plac zabaw.
Niedrogi trawnik syntetyczny dostępny jest w kilku różnych materiałach. Polietylen, czyli PE, często jest wybierany przez producentów ze względu na dobrą jakość oraz wysoką odporność na warunki atmosferyczne i zużycie, dzięki czemu świetnie sprawdza się na zewnątrz. Inne modele sztucznej trawy balkonowej lub tarasowej zawierają źdźbła wykonane z mieszanki polipropylenu (PP) i poliamidu (PA), zapewniających również dobry efekt estetyczny. Sam poliamid jest najlepszym wykończeniem, ale ma też najwyższą cenę za metr kwadratowy.
Wysokość ździebeł trawy to istotne kryterium. Aby uzyskać wygląd dobrze utrzymanego, świeżo skoszonego trawnika, należy wybrać źdźbła o wysokości od 6 do 30 mm. Uwaga! Przy pewnej wysokości źdźbła zlewają się ze sobą i dają wrażenie zielonego, niewypielęgnowanego dywanu. Powyżej 30 milimetrów sztuczna trawa nabierze wyglądu mieniącej się trawy łąkowej.
Pamiętaj, by sprawdzić wytrzymałość na zerwanie sztucznego trawnika. Wyrażona w Newtonach (N), pozwala ocenić ryzyko stopniowego wykruszania się trawnika. By uniknąć przedwczesnego zniszczenia, wartość ta powinna wynosić co najmniej 40 N, najmocniejsze modele oferują 80 N.
Przepuszczalność trawnika i wydajność odwadniania to również istotne kryteria, szczególnie w przypadku montażu na zewnątrz. Przepuszczalność 60 l na minutę i na metr kwadratowy pozwoli uniknąć zalania w czasie silnego deszczu.
Gęstość trawnika syntetycznego musi być taka sama jak naturalnego, by zapewnić odpowiednie wrażenie. W idealnym przypadku gęstość powinna wynosić od 2,6 do 3,2 kilograma na metr kwadratowy.
Cena sztucznego trawnika jest dobrym wskaźnikiem jego jakości i wykończenia. Zasadniczo, nawet jeśli szukasz niedrogiego trawnika syntetycznego, zalecamy nie schodzić poniżej pewnej ceny, by uniknąć przykrych niespodzianek i rozczarowań.
W przypadku niewielkiego trawnika, poniżej 20 mm wysokości, średnia cena to 90 zł za metr kwadratowy. W przypadku trawnika o długich źdźbłach (do 50 mm), koszt wyniesie 135 do 180 zł za metr kwadratowy.
Chcesz upiększyć swoją przestrzeń życiową? Zdecyduj się na montaż syntetycznego trawnika i zobacz nasze porady dotyczące wyznaczania przestrzeni w ogrodzie !
Zobacz także:
Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą możliwą nawigację, dostarczyć Ci spersonalizowanych ofert i usług oraz zbierać statystyki odwiedzin, aby poprawić Twoje doświadczenia.
Zapoznaj się z naszą Polityką Prywatności, aby dowiedzieć się więcej.
Kontynuuj bez akceptacji