Nadszedł czas recyklingu! Miłośnicy przyrody i ochrony środowiska! Przyjdźcie i skorzystajcie z wyjątkowych cen na nasze praktyczne, solidne i atrakcyjne kompostowniki. Vente-unique.pl zapewnia jakość w najlepszej cenie
Kompostowniki są dostępne w różnych materiałach: od drewna i plastiku po metal i żywicę. Przy dokonywaniu wyboru liczy się tylko jedno kryterium: preferencje użytkownika. W rzeczywistości materiał, z którego wykonana jest konstrukcja, nie ma wpływu na jakość uzyskanego kompostu, ponieważ zależy ona w ogromnym stopniu od dodawanych do niego odpadów. Kluczem jest zawsze utrzymanie równowagi między materią bogatą w węgiel a bogatą azot. Bakterie potrzebują od 25 do 35 razy więcej węgla niż azotu, aby optymalnie funkcjonować.
Aby wybrać rozmiar kompostownika, należy wziąć pod uwagę dwa główne kryteria, oba równie ważne: wielkość ogrodu i ilość wytwarzanych odpadów. Te dwa czynniki określają zarówno ilość kompostu, jaką można wyprodukować, jak i ilość potrzebną do ogrodu.
Konfiguracja pojemnika na kompost jest również ważną kwestią, którą należy rozważyć przed dokonaniem zakupu. Zaleca się, aby był on wyposażony w pokrywę, która utrzymuje stały poziom wilgotności, ani zbyt niski, ani zbyt wysoki, aby zapewnić prawidłowy rozkład odpadów. Ponadto pamiętaj, aby wybrać kompostownik, który ma szufladę lub klapę umieszczoną u podstawy, abyś mógł zebrać gotowy kompost do swojego ogrodu.
Umieść kompostownik najlepiej w półcienistym, dobrze wentylowanym miejscu w ogrodzie. Należy unikać umieszczania go w bezpośrednim świetle słonecznym, aby nie wysychał, a proces kompostowania nie został zakłócony. Nie należy instalować kompostownika w wietrznym miejscu, gdzie istnieje ryzyko ciągłego otwierania pokrywy przez wiatr.
Jeśli chodzi o powierzchnię, na której umieścisz pojemnik na kompost, musi ona umożliwiać dżdżownicom dostęp do pojemnika, ponieważ odgrywają one kluczową rolę w tworzeniu kompostu. Nie można go więc zainstalować na płycie betonowej, asfalcie lub żwirze.
Aby uzyskać kompost dobrej jakości, konieczne jest zachowanie odpowiedniej równowagi między odpadami „zielonymi”, które są bogate w azot, a odpadami „brązowymi”, które są bogate w węgiel.
Za „zielone” uznaje się następujące odpady:
W przypadku odpadów „brązowych” można wymienić:
Niektóre odpady nie nadają się do kompostowania i mogą nawet zaszkodzić jakości wyprodukowanego kompostu lub przyciągnąć szkodniki. Oto te, których należy unikać: